Siirry sisältöön
Kategoriat TiedoteKirjoitettu

Maanjäristys Myanmarissa: World Vision valmistautuu avustustyöhön

Tummalla taustalla kuva talosta, jonka sisällä huutomerkki. Kuva symboloi hätää.

Kansainvälinen avustusjärjestö World Vision on paikan päällä Myanmarissa ja järjestö valmistautuu vastaamaan Sagaingiin iskeneen järistyksen aiheuttamiin tuhoihin.

– Myanmarin keskiosiin on iskenyt useita voimakkaita maanjäristyksiä, joista yksi oli voimakkuudeltaan vähintään 7.7. Alue on asuttua ja järistyksen vaikutukset tulevat olemaan mittavat. Selvitämme alueella olevien työntekijöidemme kanssa kokonaiskuvaa ja olemme valmiina reagoimaan, kun katastrofin laajuus ja alue tarkentuvat, kertoo World Vision International Myanmarin johtaja Dr. Kyi Minn.

Kaikki World Visionin työntekijät Myanmarissa on tavoitettu, ja tilannetta seurataan tarkasti. Järjestö on syvästi huolissaan järistyksen vaikutuksista lapsiin ja perheisiin.

-Olemme erityisen huolissamme lapsista, jotka saattoivat olla matkalla kouluun järistyksen sattuessa ja ovat nyt ehkä loukussa raunioissa tai erossa vanhemmistaan, sanoo Kyi Minn.

-Ensisijainen tavoitteemme on varmistaa, että järistyksen uhreilla on saatavilla ruokaa, suojaa, puhdasta vettä ja terveydenhuoltoa.

Lisätiedot

Miikka Niskanen

Humanitaarisen avun ja julkisen rahoituksen päällikkö

+358 43 211 3187

Auta lapsia kriisien ja katastrofien keskellä

Kun katastrofi iskee, apumme pelastaa henkiä ja lievittää lasten ja perheiden kärsimystä jopa muutaman tunnin varoitusajalla.